TA TRV NORDIC HVID
TA TRV NORDIC HVID
Termostat - reguleringområde 6-28 grader C Anvendelsesområde: Varmeanlæg Funktion: - Regulering - Afspærring Max- og min begrænsning Temperatur: - Max. omgivelsestemperatur: 50°C. - Min. omgivelsestempera... Se mere
0 stk på lager
170 stk på fjernlager - Forventet levering om ca. 1-3 hverdage
Produktbeskrivelse
Produktbeskrivelse
Ofte stillede spørgsmål om TA TRV NORDIC HVID
Hvad er TA TRV NORDIC HVID, og hvad bruges den til?
TA TRV NORDIC HVID er en radiatorventil designet til effektiv styring af varme i radiatorer. Den gør det muligt at regulere temperaturen præcist og dermed skabe et komfortabelt indeklima. Produktet er særligt velegnet til nordiske forhold, hvor pålidelighed og holdbarhed er vigtige faktorer. Ved at installere denne ventil kan du opnå bedre energistyring og dermed potentielt reducere varmeudgifterne i hjemmet eller på arbejdspladsen.
Hvordan installeres TA TRV NORDIC HVID korrekt?
TA TRV NORDIC HVID monteres direkte på radiatorens tilslutning, hvor den erstatter en eksisterende ventil. Det er vigtigt at sikre, at ventilen passer til radiatorens gevind og installationsstandarder. For optimal funktion bør installationen udføres af en fagperson med erfaring i VVS-arbejde, så ventilens reguleringsmuligheder udnyttes fuldt ud, og installationen opfylder gældende sikkerheds- og bygningskrav.
Hvordan bidrager TA TRV NORDIC HVID til energibesparelse?
Med TA TRV NORDIC HVID kan du præcist styre varmen i hver enkelt radiator, hvilket betyder, at du kun opvarmer de rum, der er i brug, til den ønskede temperatur. Denne målrettede opvarmning reducerer unødvendigt energiforbrug og bidrager til en mere effektiv varmeudnyttelse i hele bygningen. Ventilens design sikrer stabil regulering, der hjælper med at opretholde en jævn og behagelig temperatur uden store udsving.
Hvilke vedligeholdelseskrav har TA TRV NORDIC HVID?
TA TRV NORDIC HVID kræver minimal vedligeholdelse under normal brug. Det anbefales at kontrollere ventilen jævnligt for eventuelle lækager eller blokeringer, især ved sæsonskifte, hvor radiatoranlægget tages i brug eller lukkes ned. Skulle ventilen blive svær at regulere, kan det være nødvendigt at kontakte en fagperson for eftersyn eller udskiftning. Regelmæssig kontrol sikrer, at ventilen fortsat fungerer effektivt og bidrager til korrekt varmefordeling.
Er TA TRV NORDIC HVID kompatibel med forskellige radiatorer?
TA TRV NORDIC HVID er udviklet til at passe til standardiserede radiatorinstallationer, hvilket gør den kompatibel med de fleste radiatorer, der anvendes i nordiske hjem og erhvervsbygninger. For at sikre korrekt funktion og installation bør man altid tjekke, at gevindstørrelse og ventiltype matcher radiatorens specifikationer. Hvis der er tvivl, er det en god idé at rådføre sig med en VVS-installatør for at sikre optimal kompatibilitet og ydeevne.
Specifikationer
Specifikationer
Vi har i øjeblikket ingen tekniske specifikationer registreret på denne vare.
Er du i tvivl om den passer til dit behov?
Ring på 93 40 40 71 eller
send os en besked – vi står klar til at hjælpe.
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Vi har ingen bilag registreret på denne vare. Kontakt os for at høre om vi har bilag.
Kundeanmeldelser
Se hvad vores kunder siger om os
Indlæser anmeldelser...

