RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ
RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ
Rørbøjle KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ er designet til at sikre en stabil og holdbar fastgørelse af rør med en diameter på 88-91 millimeter. Produktets dimensioner og materialevalg gør det velegnet til installationer, hvor... Se mere
0 stk på lager
96 stk på fjernlager - Forventet levering om ca. 1-3 hverdage
Produktbeskrivelse
Produktbeskrivelse
Rørbøjle KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ er designet til at sikre en stabil og holdbar fastgørelse af rør med en diameter på 88-91 millimeter. Produktets dimensioner og materialevalg gør det velegnet til installationer, hvor præcis og robust montering er afgørende. Med en M8/10 gevindstørrelse kan den nemt tilpasses forskellige monteringssituationer.
Præcis pasform til rørdiametre 88-91 mm
Denne rørbøjle er specielt fremstillet til at passe til rør med en diameter på 88 til 91 millimeter. Den nøjagtige tilpasning sikrer, at røret holdes sikkert på plads uden unødvendig bevægelse, hvilket reducerer risikoen for vibrationer eller slitage over tid. Den præcise dimension gør det nemt at opnå en stabil installation, der kræver minimal justering efter montering.Robust gevindtilslutning med M8/10
Med en gevindstørrelse på M8/10 giver KSB2 rørbøjlen en solid og pålidelig forbindelse til monteringsdele og beslag. Denne standardiserede gevindstørrelse sikrer kompatibilitet med et bredt udvalg af skruer og bolte, hvilket gør det enkelt for installatører at integrere bøjlen i forskellige installationsmiljøer. Den stærke gevindforbindelse understøtter en sikker fastgørelse, som kan modstå belastninger i tekniske installationer.Materialevalg og overfladebehandling
Produktets ELFZ-betegnelse indikerer en overfladebehandling, der beskytter mod korrosion og slid, hvilket er afgørende for langvarig funktion i både indendørs og udendørs miljøer. Denne behandling sikrer, at rørbøjlen bevarer sin mekaniske styrke og æstetik, selv under udsættelse for fugt og andre påvirkninger. Det reducerer behovet for hyppig vedligeholdelse og sikrer en pålidelig montering over tid.Ofte stillede spørgsmål om RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ
Hvad er RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ, og hvad bruges den til?
RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ er en bøjle, der anvendes til fastgørelse af rør med en diameter på 88-91 mm. Den er designet til at sikre rør stabilt i installationer, hvor et solidt og pålideligt ophæng er nødvendigt. Produktet er egnet til brug i el-installationer og andre tekniske anlæg, hvor præcis og holdbar fastgørelse af rør er afgørende for sikkerhed og funktionalitet.
Hvordan monteres RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ korrekt?
RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ monteres ved at placere bøjlen omkring røret og fastgøre den med M8 eller M10 bolte, afhængigt af det valgte fittingssystem. Den tilpassede diameter på 88-91 mm sikrer en tæt og stabil pasform omkring røret. Korrekt fastspænding er vigtig for at undgå bevægelse og sikre langvarig holdbarhed i installationen. Det anbefales at kontrollere, at bøjlen er placeret jævnt og ikke udsætter røret for unødvendigt tryk eller deformation.
Hvilke fordele giver RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ i en installation?
Denne rørbøjle sikrer en stabil og sikker fastgørelse af rør med en diameter på 88-91 mm, hvilket hjælper med at forhindre bevægelse og slid i installationen. Den præcise pasform sikrer, at røret holdes fast uden at blive beskadiget, hvilket øger installationens levetid og driftssikkerhed. Ved at bruge en korrekt dimensioneret bøjle som denne opnår man en professionel og sikker installation, der overholder gældende standarder og krav.
Er RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ kompatibel med forskellige typer rør?
RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ er designet til rør med en diameter på 88-91 mm, uanset materialetype, så længe dimensionerne passer. Den kan således anvendes til både metal- og plastmaterialer, forudsat at røret falder inden for det angivne diameterinterval. Det er vigtigt at sikre, at rørets materiale og vægt er kompatible med bøjlen og monteringsmetoden for at opnå optimal holdbarhed og funktion.
Hvilke monteringsmuligheder giver M8/10 i RØRBØJLE KSB2 M8/10 Ø88-91MM ELFZ?
M8/10-angivelsen betyder, at rørbøjlen kan fastgøres med enten M8- eller M10-bolte, hvilket giver fleksibilitet i forhold til tilgængeligt monteringsudstyr og belastningskrav. Denne variation gør det muligt at tilpasse monteringen til forskellige installationsforhold og styrkebehov, hvilket sikrer en solid og holdbar fastgørelse. Valget mellem M8 eller M10 bolte bør baseres på den specifikke installation og belastningstype.
Specifikationer
Specifikationer
Vi har i øjeblikket ingen tekniske specifikationer registreret på denne vare.
Er du i tvivl om den passer til dit behov?
Ring på 88 33 03 01 eller
send os en besked – vi står klar til at hjælpe.
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Vi har ingen bilag registreret på denne vare. Kontakt os for at høre om vi har bilag.
Kundeanmeldelser
Se hvad vores kunder siger om os
Indlæser anmeldelser...

