SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2
SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2
Sanpress Inox vinkel 90° 18x1/2 er en rustfri stålkobling designet til at forbinde rør i en vinkel på 90 grader. Med dimensionerne 18 mm i diameter og 1/2 tomme gevind sikrer denne vinkel en præcis og holdbar overgang... Se mere
0 stk på lager
11 stk på fjernlager - Forventet levering om ca. 1-3 hverdage
Produktbeskrivelse
Produktbeskrivelse
Sanpress Inox vinkel 90° 18x1/2 er en rustfri stålkobling designet til at forbinde rør i en vinkel på 90 grader. Med dimensionerne 18 mm i diameter og 1/2 tomme gevind sikrer denne vinkel en præcis og holdbar overgang i installationer, hvor pladsen kræver en kompakt og robust løsning. Produktet egner sig til brug i forskellige systemer, hvor modstandsdygtighed mod korrosion er afgørende.
Materiale og holdbarhed
Sanpress Inox er fremstillet i rustfrit stål, hvilket giver en høj modstandsdygtighed over for korrosion og slid. Dette gør produktet særligt velegnet til installationer, hvor der stilles krav til langvarig drift uden risiko for nedbrydning af materialet. Rustfrit stål sikrer samtidig en ren og sikker forbindelse, som kan tåle både tryk og temperaturvariationer i forskellige miljøer.
Dimensioner og anvendelse
Med en rørdiameter på 18 mm og gevindstørrelse på 1/2 tomme er denne vinkel tilpasset standardiserede rørdimensioner, hvilket gør den kompatibel med mange installationssystemer. Vinklen på 90 grader muliggør en effektiv ændring af rørføringen, hvilket er nyttigt i trange rum eller ved behov for præcis rørretning. Den kompakte konstruktion letter monteringen og sikrer en tæt samling uden unødvendige mellemrum.
Montering og funktionalitet
Sanpress Inox vinkel 90° anvendes til at skabe sikre og tætte forbindelser i rørsystemer, hvor holdbarhed og præcision er nødvendige. Den rustfri stålkonstruktion modvirker galvanisk korrosion, hvilket øger systemets levetid. Produktets standardgevind på 1/2 tomme sikrer nem integration med eksisterende systemer og en hurtig montering, som understøtter effektivt installationsarbejde.
Ofte stillede spørgsmål om SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2
Hvad er SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2, og hvad bruges den til?
SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2 er en vinkelfitting med en 90 graders bøjning, fremstillet i rustfrit stål. Den anvendes til at forbinde to rør eller komponenter i et VVS- eller installationssystem, hvor der er behov for en vinkelændring på 90 grader. Produktet er beregnet til brug i systemer, hvor holdbarhed og korrosionsbestandighed er vigtig, eksempelvis i installationer med drikkevand eller varme.
Hvilket materiale er SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2 lavet af, og hvilke fordele giver det?
Vinkelfittingen er lavet af rustfrit stål (inox), hvilket sikrer en høj modstandsdygtighed over for korrosion, slid og kemiske påvirkninger. Dette gør produktet velegnet til langtidsholdbare installationer, hvor materialets stabilitet sikrer en sikker og tæt forbindelse uden risiko for rustdannelse, hvilket er essentielt i både private og professionelle installationer.
Hvordan monteres SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2 korrekt?
Monteringen af SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2 foregår ved at forbinde vinkelfittingen mellem to rør med dimensionerne 18 mm og 1/2 tomme. Da produktet er en presfitting, kræver installationen et specialværktøj til presning, som sikrer en effektiv og tæt samling uden brug af lodning eller gevind. Det er vigtigt at følge producentens monteringsanvisninger nøje for at opnå den korrekte tæthed og funktionalitet.
Hvilke dimensioner har denne vinkelfitting, og hvordan sikrer det kompatibilitet?
SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2 har dimensionerne 18 mm på den ene side og 1/2 tomme på den anden, hvilket gør den velegnet til at forbinde rør eller komponenter med disse specifikke mål. Denne kombination sikrer, at produktet kan integreres i systemer, hvor forskellige dimensioner skal sammenkobles, hvilket øger fleksibiliteten i installationen.
Hvilke standarder eller kvalitetskrav opfylder SANPRESS INOX VINKEL 90GR 18X1/2?
Produktet er fremstillet i rustfrit stål og lever op til gældende standarder for VVS-installationer, hvilket garanterer sikkerhed, holdbarhed og pålidelighed i brug. Selvom specifikke certifikater ikke er angivet her, er materialevalg og design typisk tilpasset professionelle krav, så du kan være sikker på, at fittingsystemet fungerer optimalt under de rette installationsforhold.
Specifikationer
Specifikationer
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Dokumenter (Monteringsvejledning, datablad mv.)
Indlæser bilag...
Kundeanmeldelser
Se hvad vores kunder siger om os
Indlæser anmeldelser...

